ЧОМУ НА ПЕРЕЛИВАННЯ ТРОМБОЦИТІВ ПОТРІБНО ТАК БАГАТО ДОНОРІВ

20 Березня 2020

Головна Новини Загальні новини

🔰 Час від часу в соціальних мережах з’являються прохання здати компоненти крові для того чи іншого хворого, при цьому уточнюється, що аби він отримав дозу тромбоцитів потрібно 40-50 донорів. Зазвичай, публікувати таке оголошення і збирати донорів доводиться кілька разів – а відтак у тих, хто далекий від донорства, складається враження, ніби на Сумщині катастрофічно не вистачає компонентів крові. Чому для отримання тромбоцитів потрібно так багато донорів? Чи дійсно є якийсь дефіцит компонентів крові? Саме про це наша розмова з головним лікарем 👩‍⚕ Сумського обласного центру служби крові Світланою Кривцун.

 – СОЦСК у повному обсязі забезпечує медичні заклади області компонентами крові згідно з їх замовленнями. Лікарні отримують кошти з бюджету для закупівлі компонентів крові і мають забезпечувати ними пацієнтів безкоштовно. Але трапляється, що медичні заклади не замовляють компоненти крові, навіть маючи кошти, а повідомляють родичів пацієнта про необхідність придбати той чи інший компонент.

🔰 Кожен компонент крові має свою вартість. І вона складається не лише з донорської компенсації – сюди входять реагенти для аналізів, розхідні матеріали і головне – сет для збору компонентів крові. Найдорожчий він для тромбоцитів – близько 6 тисяч гривень. Разом з іншими складовими собівартості, ціна дози тромбоконцентрату складає понад 10 тис. грн.

 Ми повідомляли всі медичні заклади, що маємо бюджетні контейнери, і вони можуть отримати компоненти крові, у ціну яких контейнери не входять. Тому для них вони набагато дешевші – близько трьох тисяч гривень. А от людям ми надавати бюджетні контейнери не можемо – їм доводиться платити повну ціну. Це дуже дорого і не всім по кишені. Але можна придбати компоненти за допомогою благодійних донорів, які відмовляються від отримання донорської компенсації. Ці компенсації у сумі мають погасити вартість розхідних матеріалів. Оскільки вона є високою, то і компенсацій потрібно багато. А значить – багато донорів. Тому коли ви зустрічаєте оголошення про те, що комусь у Сумах потрібно багато донорів, воно не означає, що ми не маємо компонентів крові. Донори потрібні для того, щоб людина отримала компоненти крові безкоштовно. У цьому випадку вигідно здавати максимальні дози плазми – за неї донорська компенсація більша.

– Що ж робити тим, кого посилають купувати тромбоцити, якщо у них немає можливості ні платити, ні зібрати таку кількість донорів? І як часто виникають такі ситуації?
 – Такі ситуації, коли пацієнт вимушений купувати тромбоконцентрат, не дуже часті, але кілька разів на рік трапляються. Ніхто не повинен залишатися без допомоги. Особливо якщо це стосується компонентів крові – а тромбоцити переливають, як правило, в критичних ситуаціях. У першу чергу це дитяча і доросла онкогематологія. Перш за все необхідно йти до адміністрації лікарні. Здебільшого головний лікар взагалі не в курсі, що лікарі відправляють хворих купувати компоненти крові замість того, щоб подати відповідну заявку. Ми також намагаємося зі свого боку вирішувати подібні ситуації, у цьому допомагають постійні благодійні донори. Наприклад, цього року обласній дитячій лікарні вже надано на благодійній основі компонентів крові на 70 тис. грн., у тому числі – і тромбоцити.

 – Нас часто запитують, як стати донором тромбоцитів…
 – Донори тромбоцитів отримують збільшену грошову компенсацію не просто так. Перш за все, це повинен бути постійний донор, який регулярно здає компоненти крові. Потім йому, як правило, доводиться приходити до нас двічі: один день – здавати аналізи, інший – на донацію. І відповідно, дві доби дотримуватися суворої донорської дієти. Крім того, далеко не всі донори можуть бути донорами тромбоцитів – часто трапляється, що у людини показник тромбоцитів нормальний, але недостатній для виготовлення тромбоконцентрату. Таких людей апаратура не допускає до донації. Тому у нас є постійна база, так би мовити елітних донорів, які можуть здавати тромби. Коли надходить заявка з медичного закладу (а тромбоконцентрат готується тільки на замовлення), ми підбираємо донора з відповідною групою крові і резус-фактором і запрошуємо його на донацію. Якщо такої необхідності не виникає – донор, як і всі інші, регулярно здає плазму і таким чином проходить обстеження на інфекції.

 Підсумуємо: якщо людині потрібно багато донорів, це свідчить не про те, що в СОЦСК немає компонентів крові. Це можливість для пацієнта отримати компоненти крові безкоштовно, незважаючи на високу ціну розхідних матеріалів. І виникає така потреба лише тоді, коли медичний заклад з якихось причин відмовляється фінансувати компоненти крові, які мають бути для хворого безкоштовними. Які це причини – варто з’ясувати у керівництва лікарні.