ДАВИД ГВІНІАШВІЛІ: «Потрібно знаходити можливість допомагати людям, тим паче коли це впливає на їх життя»

22 Вересня 2020

Головна Новини Загальні новини

Сумський обласний центр служби крові завжди вітає донорів, які відзначають свій день народження донацією. Так 15 вересня за цією доброю традицією розпочав новий рік життя і координатор донорського руху, активіст, благодійний донор Давид Гвініашвілі.
Говоримо з ним про те, чому став донором, що відчуває, які досягнення вже має і що планує реалізовувати.
ПРО ПЕРШИЙ РАЗ
Найважче для більшості донорів – наважитися перший раз. Яким був твій перший раз? Що мотивувало тебе стати донором?
– Понад рік тому до мене звернулися за допомогою, терміново потрібна була кров батькові мого друга. Я погодився, але через недавню операцію мені відмовили. Але розуміння того, що можна допомагати людям і рятувати життя однією лиш кров’ю, не давало мені спокою. Тому навіть у той час, коли я сам фактично не міг бути донором, я збирав людей і приводив їх на донації. Я став організовувати акції і люди на них відгукувалися. Вважав, що це надзвичайно важлива справа для людей, що потребують донорської крові. Річ у тім, що саме кров настільки унікальна і немає аналогів. Тому ми не можемо позбавляти людей можливості одужати, через те, що боїмося голок, чи думаємо, що це небезпечно. Все це – лише міфи, які потрібно розвінчувати. Тож, коли минув рівно рік після моєї операції, я знайшов час, підготувався, бо дотримання донорської дієти – річ важлива, і відправився на донацію. Як і всі, хто вперше в центрі служби крові, звісно були певні переживання: чи боляче? чи безпечно? Але коли переступив першу сходинку, то вже не міг зупинитися.
ПРО ДОНОРСТВО
Чому вирішив стати координатором і чого вже зміг досягти в цьому?
Коли я зміг зібрати людей, що благодійно здали кров чи плазму для батька мого друга – тієї самої людини, яка фактично привела мене в донорство – я зрозумів, що він не єдиний. Що є ще багато тих, кому потрібна кров чи її компоненти. А вони життєво необхідні. І якщо їх не буде, то ні за які гроші їх не купиш. А донору нічого не коштує віддати частину крові, щоб врятувати життя. Після донації організм людини відновлюється, плюс запускаються імунні процеси, що покращують і самопочуття, і здоров’я.
Все частіше я почав говорити про те, що донорство – це класно, це важливо. І до мене почали звертатися люди. Так знайшов чимало однодумців. Одночасно шукав тих, кому потрібна донорська допомога. І це стало такою важливою для мене справою. За цей рік моєї роботи координатором мені вдалося зібрати понад 100 донорів, які благодійно допомагали сумчанам.
ПРО МІФІ І СТЕРЕОТИПИ
Чи були проблеми, з якими довелося зіштовхнутися?
Напевно найголовніше, і те, що найчастіше провокує найбільше негативу, – це всі ті міфи і стереотипи, які мають люди. В тому, що це не страшно, можна переконатися, щойно наважишся на першу донацію. В тому, що це безпечно, ви переконаєтеся на кожному етапі донорського шляху. А от боротися з тим, що кров вся тільки за гроші, безкоштовно її не отримати, напевно найскладніше. Люди не знають, що існують благодійні донори, можливо не знають де їх шукати. Водночас Сумський обласний центр служби крові – постійно надає допомогу пацієнтам сумських лікарень, які потребують крові та її компонентів. В Сумах є чимало донорських організацій, що збирають довідки від благодійних донорів і передають їх тим, хто того потребує. Можливо саме цьому моменту не вистачає прозорості. Але тут потрібно зробити чимало роботи і місцевій владі, керівникам лікарень в першу чергу, щоб донести всю цю важливу інформацію до пацієнтів. Можливо тоді і статус благодійних донорів буде ще більш важливим.
ПРО ПЛАНИ І МРІЇ
Які проекти хотілося б реалізувати і як покращити роботу сумського донорського руху?
Донорам важливо бачити, куди ж йде їх кров. У світі практикують сповіщення донорів, коли їх кров рятує чиєсь життя. От уявіть, у вас настрій зранку ніякий, щось не заладилося, чи просто дощ. А тут ви отримуєте повідомлення: «Доноре, дякуємо! Ваша кров врятувала життя». Це дуже класна практика. Ще дуже часто благодійні донори допомагають безадресно, просто залишаючи свої довідки у ящичку на рецепції. А от уявіть, як буде почуватися донор, коли ще перед клінічним аналізом крові, бачитиме інформацію про те, кому реально зараз потрібна його кров? Можна було б зробити у СОЦСК таке табло чи інформаційну дошку, де б розміщувалася актуальна інформація про маленьких і дорослих пацієнтів з онкологією, і не тільки. Можливо, це допомогло б збільшити кількість безоплатних донорів. Я не знаю, як саме це можна реалізувати, але це те, чого б мені як донору, і як координатору хотілося б.
А ще хочу подякувати Сумському обласному центру служби крові, компанії Biopharma за їх увагу до донорів. Тебе завжди радо вітають у стінах СОЦСК, завжди готують приємності, організовують стільки акцій, що і самому хочеться за усім цим встигати і брати активну участь.
Бути донором круто!