«Донорство на Сумщині: європейський формат розвитку»

30 Березня 2018

Головна Новини Загальні новини

Про роботу та діяльність Сумського обласного центру служби крові присутнім депутатам та керівникам структурних підрозділів міської ради, місцевих організацій розповіла директор СОЦСК Наталія Трофименко:
– Ромни – одне з моїх улюблених міст у Сумській області – тут завжди затишно і гарно, працюють справжні професіонали своєї справи. І коли ми розмовляли з інвесторами про подальший розвиток СОЦСК, ми вибрали Ромни серед інших міст для відкриття однієї з перших філій. Хочеться звернутися до вас, як керівників і лідерів, донести всю важливість формування правильного ставлення до донорів у колективах та територіальних громадах. Адже донори – це люди особливі. У нас у кожного є робота, сім’ї, діти, клопоти – і все те ж саме є у донора. Але донор знаходить час і бажання, щоб іти й здавати кров – і не один раз, а протягом багатьох років. Це вчинок з великої літери. Хотілося б, щоб ви як керівники підтримували своїх співробітників, які є донорами або хочуть ними стати. У нас в Сумах вже стало доброю традицією відзначати свої професійні свята у центрі крові, благодійно допомагаючи кров’ю тим, хто її потребує, проводити колективні акції. Хотілося б, щоб у Ромнах було стільки ж донорів, як і в Сумах, адже ваші жителі теж проходять лікування в обласних закладах.
На наступний же день після того, як стало відомо про відкриття відділення центру крові в Ромнах, до СОЦСК приїхав профільний заступник міського голови Ігор Тетірко, щоб на власні очі побачити, як працює центр крові. А незадовго до круглого столу заклад відвідав і мер міста Ромни Сергій Салатун. У них залишилися якнайкращі враження про обладнання і роботу закладу. Але більшість присутніх жодного разу не були у СОЦСК, не бачили, як проходить сама донація і обстеження зданих донорами компонентів крові. Тому головний лікар СОЦСК Світлана Кривцун влаштувала для них віртуальну екскурсію центром крові за допомогою фотопрезентації та інфографіки. Розповідь про обладнання центру та стандарти якості викликала справжнє захоплення присутніх.
– Чим більше задіяний людський фактор, тим більша вірогідність лікарської помилки. Тому ми намагаємося звести людський фактор до мінімуму – підкреслила Світлана Кривцун. – Кров для аналізів відбирається з одноразової системи у вакутайнери – одноразові вакуумні пробірки. Це дозволяє уникнути контакту з повітрям, руками медперсоналу, недостатньо стерильним посудом та ін. Кожна пробірка маркується – на спеціальній наклейці, яка видається комп’ютерною системою автоматично, вказується індивідуальний штрих-код донора (його отримує кожен донор, який хоч раз здавав кров у СОЦСК) та код донації. Пробірки з операційного залу спеціальним підйомником доставляються нагору у лабораторію – ніхто не носить їх по поверхах і приміщеннях. А сучасний лабораторний комплекс, розрахований на дослідження 600 зразків щодня, працює за принципом однієї пробірки. Лаброранти лише переставляють пробірки з підйомника до аналізатора. Далі він сам відбирає з пробірки зразки на різні дослідження і видає готовий результат, який також заноситься до даних донора у інформаційній системі. Завдяки такому підходу у той час, як лікувальні заклади, що здійснюють заготівлю компонентів крові, видають 0,4% браку, у нас цей показник становить 0,01%.

Світлина від Сумський обласний центр служби крові.
Світлина від Сумський обласний центр служби крові.
Світлина від Сумський обласний центр служби крові.
Світлина від Сумський обласний центр служби крові.