ДОНОРСТВО ТРОМБОЦИТІВ: ЯК ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?

19 Березня 2020

Головна Новини Загальні новини

Тромбоконцентрат для хворих – це та сама, описана в казках, жива вода. Тільки що людина лежала бліда, в неї лопались судини, все тіло вкривалося синцями – і ось після вливання тромбоконцентрату до неї повертається життя: рожевіє шкіра і губи, покращується самопочуття, з’являються сили. Що ж таке цей чудодійний концентрат? Як він виготовляється? Що потрібно, аби стати його донором? Спробуємо розібратися.

Тромбоцити – це найменші з трьох типів кров’яних клітин. Вони утворюються в червоному кістковому мозку протягом життя людини і мають дуже важливу функцію: при пошкодженні стінки судини тромбоцити накопичуються у цьому місці і руйнуються, виділяючи в плазму особливий фермент. Цей фермент змушує білок плазми загустати, формуючи з клітин крові згусток – тромб, який закриває пошкодження і припиняє кровотечу. Отже функція тромбоцитів – захист від крововтрати.

КОМУ ПОТРІБНЕ ПЕРЕЛИВАННЯ ТРОМБОЦИТІВ

У нормі нові тромбоцити утворюються постійно і в крові їх 180-320 мільярдів на літр. Цього досить для того, щоб кожен синець чи поріз не викликав значну крововтрату. Але є певні захворювання і стани, при яких кількість власних тромбоцитів в крові людини значно падає, або її недостатньо. Це хвороби, що характеризуються неповноцінністю тромбоцитів, їх підвищеним руйнуванням, яке не дає їм досягти потрібної концентрації, підвищеним споживанням тромбоцитів або недостатнім їх утворенням у кістковому мозку. Остання причина найпоширеніша – часто вона пов’язана з онкологічними хворобами та лікуванням від них. У багатьох людей, хворих на рак, рівень тромбоцитів різко падає після хіміотерапії і вони потребують негайного їх переливання. Без цього людина може не пережити курс лікування. І оскільки кількість онкозахворювань і в області, і в цілому по Україні, увесь час росте, збільшується і потреба в тромбоцитах.

«НАШ ТРОМБОКОНЦЕНТРАТ НАЙБІЛЬШ БЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ ПАЦІЄНТА»

Про те, як заготовляються тромбоцити в Сумському обласному центрі служби крові нам розповіла лікар-трансфузіолог Вікторія Ігамова:
– Ми заготовляємо аферезні тромбоцити, збіднені лейкоцитами, з використанням системи автоматичного збору крові Trima Accel. Це сучасне високотехнологічне обладнання для автоматичної сепарації клітин. Як і при плазмаферезі, цільна кров, отримана від донора, розділяється на плазму і кров’яні клітини, які повертаються до судин донора. Але плазма, яка відбирається даним апаратом, містить велику кількість тромбоцитів – терапевтично ефективну дозу , 400 або 600 мільярдів клітин. Таку дозу містили б 3-13 доз консервованої крові. Метод аферезу тромбоцитів, який ми використовуємо, дозволяє заготовляти 2-3 дози препарату від одного донора. Це значно підвищує безпечність препарату і знижує донорські ризики. Окрім того, під час сепарації тромбоцитів одночасно здійснюється їх автоматична лейкофільтрація і готовий тромбоконцентрат майже не містить лейкоцитів – це знижує вірогідність ускладнень після переливання. Таким чином, наш тромбоконцентрат максимально безпечний для реципієнта – а це дуже важливо, адже мова йде про людей, дуже ослаблених хворобою, з відсутнім імунітетом.

ЗДАВАТИ ТРОМБОЦИТИ НЕ ТАК УЖЕ Й ПРОСТО

– Як стати донором тромбоцитів? Що для цього потрібно?
– Тромбоцити живуть у крові 5-8 діб. Готовий препарат не можна зберігати більше 5 діб при постійному перемішуванні на шейк ері, щоб клітини не злиплися. Тому ми не заготовляємо тромбоцити в резерв, адже ніхто не може сказати, коли вони знадобляться. Коли надходить заявка на тромбоцити, ми намагаємося якогомога швидше виготовити тромбоконцентрат та передати його за призначенням.

В залежності від того, коли надійшла заявка, процес заготівлі тромбоцитів може зайняти один або два дні. Спочатку регістратори починають пошук донора. Це має бути людина, яка регулярно здає кров або плазму, проходить відповідні обстеження, веде здоровий спосіб життя. А група крові і резус-фактор потенційного донора мають співпадати з реципієнтом. У нас є напрацьована база таких донорів, час від часу до неї додаються нові люди. Буває і таке, що хочуть здати тромбоцити родичі пацієнта. Це не дуже бажано – бо ж вони не є постійними донорами, і ми не можемо бути на 100% впевненими в їх здоров’ї. Але якщо вони наполягають і підходять за всіма показниками – ми їх приймаємо.

Якщо донор напередодні дотримувався дієти, 48 годин не вживав алкоголю та жирної їжі, ми запрошуємо його до центру крові на обстеження. На відміну від здачі крові або плазми, людина, що здає тромбоцити, здає аналізи до донації і ми чекаємо на їх результат. Справа в тому, що розхідні матеріали для тромбоцитів дуже дорогі, особливо спеціальний контейнер, у який вони збираються. Він коштує кілька тисяч гривень. А якщо контейнери будуть витрачатися на необстежених людей і зібрані в них тромби не відповідатимуть стандартам, вартість кінцевого продукту збільшиться у два-три рази.

Донор здає ті ж аналізи, що і завжди – на ВІЛ-інфекцію, сифіліс, гепатити, деякі біохімічні показники. Тепер необхідно дочекатися їх результату. Процес займає 3-4 години, тому часто саму донацію доводиться переносити на наступний день. Головне, щоб донор, здавши аналізи, не вирішив, що тепер можна їсти все – адже він повинен дотримуватися дієти до кроводачі.

Коли аналізи готові, донор повертається до центру крові, лягає у крісло донорського залу і його підключають до системи Trima Accel. Як і при звичайній донації, для цього вистачає одного проколу вени. Близько трьох годин триває донація, ще близько години – приготування препарату. Після цього ми відправляємо тромбоконцентрат до лікарні. Якщо заявка надійшла зранку і вдалося швидко знайти донора – ми справляємося за день. Якщо ні один донор не готовий до кроводачі або заявка надійшла в обід – доведеться чекати наступного дня.

З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ВАРТІСТЬ ТРОМБОКОНЦЕНТРАТУ

– Як часто виникає необхідність у тромбоконцентраті?
– За минулий рік ми заготували 575 доз аферезних тромбоцитів.
– Його можна здавати раз у два тижні?
– За інструкціями так. Але щоб донори встигали відновитися повністю, ми приймаємо у них тромбоцити раз у місяць.
– З чого складається вартість тромбоконцентрату?
– Передусім з дуже дорогих комплектуючих до апарату. А ще – розхідні матеріали, реагенти, донорська компенсація, якщо донор не благодійний.
– Чи може препарат бути ще безпечнішим для реципієнтів?
– Так, хоча у нас дуже великий рівень якості, зараз ми плануємо вводити процес вірусної інактивації тромбоцитів, це підвищить їх інфекційну безпечність.

Що ж, бути донором тромбоцитів дуже непросто. Але тих, хто хоче рятувати життя, це не лякає. Бо головне – щоб реципієнти отримали життєво необхідний для них компонент крові належної якості.