Донорство як інструмент масового обстеження населення

21 Грудня 2018

Головна Новини Загальні новини

19 грудня в Сумському обласному центрі служби крові відбувся круглий стіл на тему: «Донорство як інструмент масового обстеження населення на смертельно небезпечні інфекції» за участю представників Сумського обласного центру громадського здоров’я, Сумського обласного центру служби крові, Сумського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, гепатологічного центру Сумської обласної інфекційної лікарні, координаторів донорського руху.

 Питання масового обстеження населення на такі інфекції, як ВІЛ та гепатити В і С 💉 є одним з найважливіших пріоритетів у роботі системи громадського здоров’я як на Сумщині, так і в межах України в цілому. Адже за підрахунками експертів, значна частина хворих залишається не виявленою, або виявляється на останній стадії інфекції, коли лікування майже не дає ефекту. І це в той час, коли гепатити В і С є виліковними, а хворі на ВІЛ-інфекцію, які отримують антиретровірусну терапію, живуть стільки ж, як і здорові люди, не відчуваючи важких проявів захворювання.

Не проходячи тестування і не отримуючи відповідного лікування, хворі на смертельно небезпечні інфекції не лише втрачають шанс на ефективну терапію, але й інфікують оточуючих, таким чином розповсюджуючи інфекцію. Тому максимальне охоплення населення обстеженням на ВІЛ та гепатити є надзвичайно важливим для профілактики поширення цих інфекцій, а відтак – і покращення стану громадського здоров’я населення області в цілому.

Наше завдання – це виховання культури поведінки, турботи про своє здоров’я і здоров’я своїх дітей і близьких, – підкреслила в.о. директора ДУ «Сумський обласний центр громадського здоров’я» Лариса Панасенко. – На жаль, наше суспільство поки що не дозріло для відповідальної турботи про себе. Тому ми робимо акцент на профілактиці, підвищенні рівня інформованості населення про те, як можна уникнути інфікування і як важливо регулярно проходити тестування на ВІЛ і гепатити.

Готуючи Стратегію комунікації з громадськістю на найближчі роки, ми відвели важливу роль пропаганді донорства. Адже це не лише залучення до здорового способу життя, а й спосіб обстеження тієї частини населення, яка вважає себе благополучною і не поспішає проходити тестування.
Сумська область – мало не єдина в Україні, де здані донорами компоненти крові обстежуються методом ПЛР. Це дозволяє виявляти інфекції на ранніх стадіях, коли в організмі ще не виробилась достатня кількість антитіл, які можуть бути виявлені більш простими і дешевими аналізами.

У нас донори проходять безкоштовну діагностику на найсучаснішому обладнанні, – зазначила головний лікар Сумського обласного центру служби крові Світлана Кривцун. – З початку року у СОЦСК було здійснено понад 62 тисячі донацій, а кожна з них – це перевірка стану здоров’я донора. За результатами зроблених аналізів ми направили 44 донора до Сумського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом на більш детальне обстеження, у 18 з них діагноз підтвердився. Також протягом року було виявлено 19 хворих на гепатит В і 86 – на гепатит С, 35 хворих на сифіліс. Це ті люди, які не знали про свій статус і не підозрювали, що мають таке захворювання. Вчасна діагностика допоможе їм відразу розпочати лікування. Ми тісно співпрацюємо з центром СНІДу і гепатоцентром, у нас є прекрасний зворотній зв’язок.

Для того, щоб зменшити ризик інфікування реципієнтом законом передбачено карантинне зберігання плазми крові протягом 6 місяців. Якщо у донора протягом цього часу з’являється підозра на інфекцію – плазму утилізують. З еритроцитарною масою та тромбоцитами за такою схемою працювати неможливо, адже у цих компонентів крові зовсім невеликий термін придатності. Тому ми направляємо первинних донорів винятково на здачу плазми, а тромбоцити і цільну кров здають лише перевірені, кадрові донори. Це дає результат – на відміну від більшості областей України у нас за останні роки не було інфіковано жодного реципієнта.

На сьогодні є ліки й препарати, які дозволяють повністю виліковувати гепатити, – говорить завідуючий гепатологічним центром Сумської обласної інфекційної лікарні Володимир Рябіченко. – Однак їх діагностика залишається всеукраїнською проблемою. Наприклад, Вінницький гепатоцентр – один з найкращих в Україні, але в області відсутнє обладнання для діагностики методом ПЛР. Яка тоді користь з сучасного гепатоцентру, якщо люди можуть інфікуватися гепатитом під час переливання крові?
Дуже добре, що в Сумах є таке обладнання і цей метод діагностики використовується для обстеження донорів. І дуже шкода, що в наказі МОЗу №385, який регулює порядок медичного обстеження донорів, досі є норми, які дозволяють обстеження застарілими методами, які не дають гарантій безпеки для реципієнтів. Тому обстеження донорської крові методом ПЛР проводиться лише в Сумах та Запоріжжі.

На сьогодні ми фіксуємо на Сумщині ріст кількості виявлених випадків гепатитів на 23%. Це означає, що більше хворих отримають допомогу вчасно, а не на останніх стадіях захворювання.

Обговоривши важливість якісного обстеження донорів крові та збільшення їх кількості, учасники круглого столу прийняли резолюцію, яка передбачає посилення роботи в цьому напрямку.

Світлина від ДУ "Сумський обласний центр громадського здоров'я".

Світлина від ДУ "Сумський обласний центр громадського здоров'я".

Світлина від ДУ "Сумський обласний центр громадського здоров'я".

Світлина від ДУ "Сумський обласний центр громадського здоров'я".

Світлина від ДУ "Сумський обласний центр громадського здоров'я".