Досвід СОЦСК – на національному рівні!

13 Лютого 2020

Головна Новини Загальні новини

Сумський обласний центр служби крові – це перший і дуже успішний проект з повного реформування закладу служби крові і приведення його у відповідність до європейських стандартів. На сьогодні результати роботи СОЦСК свідчать про правильність стратегії, обраної обласною владою та інвестором, адже це єдиний заклад такого рівня в Україні. Завдяки СОЦСК в Сумах повністю ліквідовано таке явище як «чорне донорство», за останні роки не було зафіксовано ні одного випадку інфікування реципієнтів, а Суми стали донорською столицею України, про що було зроблено відповідний запис у Національній книзі рекордів.

Настав час поширювати досвід СОЦСК на національному рівні – адже більшість закладів служби крові залишаються у вкрай занедбаному стані. Родичі хворих у випадку потреби самотужки шукають донорів і оплачують їх послуги, при цьому станції переливання крові не можуть забезпечити навіть якісне обстеження компонентів крові на інфекції. Цю практику потрібно докорінно змінювати – і першими за це взялися Черкаси. Тут було створено обласний центр служби крові «Черкаси-Плазма», інвестор – компанія «Біофарма» – планує вкласти близько трьох мільйонів доларів у реконструкцію і оснащення станції переливання крові, щоб «Черкаси-Плазма» досягло такого ж рівня, як СОЦСК.

Звичайно, тим, хто бачив лише роботу станції крові пострадянських часів, важко уявити, як може виглядати й працювати сучасний центр крові і навіть просто повірити в реальність таких змін. Тому нещодавно Сумський обласний центр служби крові приймав журналістів черкаських ЗМІ та родичів пацієнтів, які потребують частих переливань крові – адже ці люди, як ніхто, знають існуючі проблеми у цій сфері.

«ТАКОГО, ЯК В СУМАХ, НЕ БАЧИВ НАВІТЬ У СТОЛИЦІ…» 

В Сумах донори крові давно звикли до європейського вигляду приміщень центру служби крові, сучасного обладнання, привітного персоналу і нових технологій. А от на гостей з інших областей це завжди справляє неабияке враження – адже їм є з чим порівнювати. Не став виключенням і цей прес-тур.

– Я бачив різні заклади охорони здоров’я, у тому числі – в Києві, у нас в області теж є новітні лікувальні установи, але такого, як у Сумах, я не бачив навіть у столиці, – говорить власний кореспондент газети «Урядовий кур’єр» в Черкаській області, заступник редактора обласної газети «Черкаський край» Роман Кирій. – І найбільше враження справила навіть не техніка – хоча вона явно одна з найсучасніших в Україні – а організація роботи, фаховість персоналу, кожен на своєму місці, працюють дуже чітко.

Людина не втрачає час на марне очікування, на пошуки потрібного приміщення – її увесь час направляють, все продумано так, щоб донор пройшов процедуру максимально швидко. А у Черкасах радянська будівля, всередині все так, як було 20-30 років тому. Так, зараз донорів вже зустрічають на вході, вони не повинні заглядати по кабінетах, щоб дізнатися, куди їм потрібно йти. Завозиться нове обладнання, встановлено донорські крісла, видаються одноразові розхідні матеріали – тобто вибудовується робота по-новому. Але починати потрібно з того, куди людина приходить, що вона бачить першим. Якщо наш центр буде таким же, як у Сумах – це буде велике досягнення для Черкас.

– Те, що сьогодні побачив, перевернуло повністю уяву, – ділиться враженнями журналіст телекомпанії “Ільдана” Олександр Іващенко. – Я зрозумів, що дефіцит крові створює байдужість і незнання людини про те, що відбувається, що її кров потрібна. Все геніальне просто. Те, що я бачив у Черкасах, відрізняється дуже сильно – там така гнітюча атмосфера радянської лікарні, яка провокує страх перед лікарями і їх маніпуляціями. Тут все по-іншому – і з естетичної точки зору, і посмішки персоналу. Я дуже хотів би, щоб у Черкасах було так, як тут, у Сумах.

 «ТУТ, У СУМАХ, МИ БАЧИМО КОСМІЧНИЙ ЦЕНТР…» 

З іншої точки зору оцінюють роботу сумського центру крові родичі онкохворих пацієнтів, які роками мали справу з байдужістю і викачкою грошей. Тетяна Горідько має хворого брата, тож з 2012 року їй часто доводилося шукати донорів:
– Ми з району, тому доводилося шукати близько 10-ти донорів, наймати автомобіль, везти їх до лікарні. Вони здавали аналізи і якщо двоє з 10-ти залишалися придатними для донації, то це вже добре. Потім я мусила оплатити їм обід, комусь оплачувала також донації, – розповідає жінка. – З приходом до нас «Черкаси-Плазма» нам стало легше – ми самі не займаємось пошуком донорів. Від цього ми відсторонені. Ні за що не платимо – лікар робить замовлення в центрі – і до вечора, або наступного дня ми вже забезпечені компонентами крові, які необхідні для лікування. проводиться переливання. Тут, у Сумах ми бачимо космічний центр, лабораторію, організовану на найвищому рівні, банк крові – все працює швидко і злагоджено. Звичайно, хотілося б, щоб такий заклад був і в нашому обласному центрі.

💝 Хочеться вірити, що бажання черкащан справдяться – і інвестор зможе створити для черкаських донорів такі ж умови, як у Сумах, щоб оновлений центр крові був гордістю Черкас, а донорські традиції у цьому місті розвивалися й міцніли!