ДИТЯЧІ ЖИТТЯ РЯТУЮТЬ НЕ ЛИШЕ ЛІКАРІ, А Й ДОНОРИ

20 Травня 2021

Головна Новини Загальні новини

Не секрет, що лікарям потрібно вдосконалювати свої знання та навички постійно – адже медицина стрімко розвивається, а разом з тим з’являється нове обладнання та ліки. Ось і 19 травня в Сумській обласній дитячій лікарні відбулося навчання лікарів в рамках всеукраїнського освітнього проєкту РАПІД – (Раннє виявлення Первинних ІмуноДефіцитів).

Первинні імунодефіцити – це рідкісні генетично обумовлені дефекти імунної системи. Діти з такою патологією страждають на часті рецидивні та хронічні інфекціїабо (рідше) прояви аутоімунізації. Інфекції мають тяжкий, часто нетиповий та довготривалий перебіг, є резистентними до антибіотикотерапії. Можуть бути спричинені мікроорганізмами, які у здорових осіб рідко викликають інфекцію. Часто виникають алергічні реакції на антибіотики та харчові алергени.

Зрозуміло, що лікуючи наслідки імунодефіциту, подолати схильність до таких захворювань неможливо, а постійні інфекції загрожують серйозними ускладненнями і летальними наслідками. Тому дуже важливим є раннє виявлення первинних імунодефіцитів і їх лікування. Звідси і мета проєкту – підвищення рівня знань у лікарів для ефективної вчасної діагностики хвороби. Адже отримуючи замісну терапію імуноглобулінами, виготовленими з донорської плазми на сучасному заводі-фракціонаторі компанії Biopharma, такі діти можуть вести звичайний спосіб життя і не боятися інфекцій. Первинні імунодефіцити входять до переліку орфанних захворювань, при яких пацієнтів забезпечує лікуванням держава. Тому справа лише за діагностикою – а з нею дуже часто виникають проблеми.

На думку ВООЗ середній рівень захворюваності в Україні становить 12 пацієнтів на 100 тисяч населення . Зараз в Україні лише 1.78 хворих на 100 тисяч населення. Наразі понад 80% хворих на первинні імунодефіцити не діагностовані і їх лікують від інших хвороб. РАПІД (Раннє виявлення Первинних ІмуноДефіцитів) – багатоступеневий селективний скринінг пацієнтів з первинними імунодефіцитами (ПІД). Проєкт, який відбувається за підтримки фармацевтичної компанії Biopharma та Всеукраїнської Асоціації Дитячої Імунології (ВАДІ), стартував у лютому 2021 року.

Суми – це знакове місто для Biopharma , оскільки тут працює перший донорський центр Biopharma, з якого почалося створення мережі сучасних плазмацентрів в різних містах України. Це офіційно визнана донорська столиця, де кількість донацій на тисячу населення вища, ніж будь-де в світі. Тож підтримка донорів-сумчан є надзвичайно важливою для лікування імуноглобулінами пацієнтів з ПІД.

  • На сьогодні компанія Biopharma ставить передо собою дуже амбітну мету – забезпечити всіх пацієнтів з імунодефіцитами життєво необхідними їм імуноглобулінами, – зазначила керівник департаменту розвитку компанії Наталія Кавардакова. – Для цього в країні відкрито сучасні плазмацентри, де донори здають плазму, таким чином рятуючи життя дітей. Суми мають сучасний центр крові, найбільший на сьогодні центр в Європі. І заклик прийти до центру і врятувати дитяче життя на сьогодні є актуальним. Препарат крові повинен бути якісним, тому дуже важливо проводити обстеження донорів на сучасній апаратурі, виключаючи можливість інфікування. Ми приділяємо цьому дуже велику увагу.

На сьогодні на Сумщині ПІД діагностовано у 15 дітей. В рамках проєкту лікарі області дізналися про аспекти діагностики і принципи терапії ПІД, взяли участь у майстер-класах з цього питання. Спікери заходу:

  • Анастасія БОНДАРЕНКО – д.м.н., професор кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика
  • Юрій СТЕПАНОВСЬКИЙ – к.м.н., доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика
  • Анна ГІЛЬФАНОВА – к.м.н., асистент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика
  • Дарія ОСІПЧУК – к.б.н., біолог, науковий співробітник лабораторії імунології ДУ «ІПАГ ім.акад. О.М.Лук‘яновоі НАМН України».

Про клінічні випадки ПІД у дітей, що діагностовані в Сумській області, розповіла пульмонолог обласної дитячої лікарні Ольга Коломієць.