Склад крові

 Кров — це рідка сполучна тканина, що складається з рідкої міжклітинної речовини — плазми (50–60 %)  і формених елементів 40–45%) — еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів..

Плазма містить 90–92 % води, 7–8 % білків, 0,12 % глюкози, до 0,8 % жирів, 0,9 % солей. Найбільше значення мають солі натрію, калію та кальцію. Білки плазми виконують наступні функції

  • підтримують осмотичний тиск;
  • водний обмін;
  • надають крові в’язкості;
  • беруть участь у зсіданні крові (фібриноген) та реакціях імунітету (антитіла).

Плазма, в якій відсутній білок фібриноген, називається сироваткою. Крім зазначених вище компонентів, у плазмі містяться амінокислоти, вітаміни, гормони.

Еритроцити — це червоні без’ядерні кров’яні тільця, що мають вигляд двоввігнутого диска. Така форма збільшує поверхню еритроцитів, а це сприяє швидкому і рівномірному проникненню кисню через їх оболонку. В еритроцитах міститься специфічний пігмент крові — гемоглобін. Еритроцити утворюються в червоному кістковому мозку. У 1 мм3 крові є близько 5,5 млн еритроцитів. Функція еритроцитів : транспорт кисню і вуглекислого газу, підтримання сталості внутрішнього середовища організму. Зменшення кількості еритроцитів і зниження вмісту гемоглобіну призводить до розвитку недокрів’я.

Лейкоцити — це білі кров’яні тільця, що не мають постійної форми. У крові міститься декілька видів лейкоцитів. У 1 мм3 крові нараховується 5–8 тис. лейкоцитів. Вони утворюються в червоному кістковому мозку, селезінці, лімфатичних вузлах. Їх вміст збільшується після приймання їжі, при запальних процесах. Завдяки здатності до амебоїдного руху, лейкоцити можуть проникати через стінки капілярів до місць інфекцій у тканинах і поглинати мікроорганізми (фагоцитоз). Подразниками для руху лейкоцитів є речовини, що виділяються мікроорганізмами. Лейкоцити становлять одну з важливих ланок захисних механізмів організму. Кількість лейкоцитів постійна, тому  відхилення  кількості від фізіологічної норми свідчить про наявність захворювання. Систему фізіологічних процесів, що зберігають генетичну сталість клітин, захищають організм від інфекційних хвороб, називають імунітетом. Фагоцитоз і утворення антитіл становлять основу імунітету. Чужорідні для організму хімічні речовини і живі організми, які спричиняють появу антитіл, називають антигенами.

Тромбоцити — це найменші з трьох основних типів кров’яних клітин. Їх діаметр становить лише 20% від діаметра червоних кров’яних клітин. Нормальним рівнем тромбоцитів вважається 150-350 тис. тромбоцитів на 1 мм3 крові, але через свій розмір вони складають лише невелику частину об’єму крові. Тромбоцити виробляються в кістковому мозку — як еритроцити і лейкоцити. Насправді це не клітини, а просто циркулюючі фрагменти клітин. Проте, в них містяться структури, які мають вирішальне значення для зупинки кровотеч. На поверхні тромбоцитів є білки, які дозволяють їм прикріплятися до розривів у стінках кровоносних судин, а також кріпитися один до одного. Вони містять гранули, які можуть секретувати інші білки, необхідні для того, аби надійно закрити пошкодження в кровоносних судинах. Крім того, тромбоцити містять білки, ідентичні м’язовим білкам, які дозволяють їм у разі необхідності міняти форму.