«КОВІДНА» ПЛАЗМА: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ

12 Листопада 2020

Головна Новини Загальні новини

Сьогодні знайти людину, яка не чула б про новий коронавірус, можна хіба що на далекій гірській полонині чи в гущавині лісу. І зовсім не тому, що ця хвороба несе із собою щось приємне, навпаки: для значної частини інфікованих вірусне захворювання обернулося тяжкими ускладненнями, або й смертю. Головне ж – цей вірус зовсім новий, інформацію про нього доводиться збирати буквально «на ходу», у той час, як медичні системи всіх країн захлинаються від величезної кількості хворих, а лікарі опиняються на лікарняних ліжках ніяк не рідше за пацієнтів.

Фактично все, що ми на сьогодні знаємо – що COVID-19  (абревіатура від англ. COronaVIrus Disease 2019) – потенційно важка гостра респіраторна інфекція, що викликається коронавірусом SARS-CoV-2 . Являє собою небезпечне захворювання, яке може протікати як у формі гострої респіраторної вірусної інфекції легкого перебігу, так і у важкій формі. Імунітету до нього у людей немає, до інфекції сприйнятливі люди всіх вікових категорій.

А виникає імунітет вже в процесі подолання захворювання, через 1-2 тижні, коли в крові починають утворюватись антитіла. Це специфічні білки, які містяться в плазмі крові. Імунна система людини реагує на нову загрозу незалежно від того, хворіє людина тяжко чи переносить інфекцію без симптомів.  Антитіла розпізнають вірус, знешкоджують і зберігають інформацію про інфекцію на випадок нової зустрічі з нею.

Протягом першого тижня захворювання починають продукуватися імуноглобуліни класу М (IgM). Вони першими зустрічаються з інфекцією. Потім їх заміщують більш специфічні імуноглобуліни класу G (IgG).

ЛІКУВАННЯ КОРОНАВІРУСУ ІМУНОГЛОБУЛІНАМИ

Людство винайшло ліки від тисяч хвороб, тож і ліки від COVID-19 – це справа часу.  Сподіватися на чудодійну силу сала з часником або заморських корінців імбиру явно не варто. А от імуноглобуліни (антитіла), що містяться у плазмі тих, хто подолав хворобу – у даному випадку саме те, що треба. Вони можуть стати справжнім порятунком для тих, у кого захворювання проходить у тяжкій формі. Організму тяжкохворої людини не потрібно буде витрачати час на вироблення власних антитіл – він отримає їх вже готовими і вони розпочнуть боротьбу з вірусом. Як же передати чужі антитіла тим, хто їх потребує?

Найпростіша відповідь – разом з плазмою крові, у якій вони містяться. Але це, на жаль, неможливо. Не треба  шукати донорів, що перехворіли на коронавірус, для людини, яка хвора вже зараз. Адже згідно медичних норм плазма, що використовується для переливання, має провести в карантині шість місяців і пройти лейкофільтрацію та ряд інших маніпуляцій, які знищать антитіла.

До того ж лікування буде ефективним лише в період вірусемії – це період, коли сам вірус знаходиться в організмі хворого. В період прояву ускладнень захворювання, таких як типові для нього пневмонії, лікування плазмою стає недоцільним.

Саме тому науковці всього світу старанно працюють над створенням препарату імуноглобуліну проти SARS-CoV-2. Світові лідери виробництва ліків із плазми крові – а це 11 відомих компаній – створили міжнародний альянс з розробки та виробництва гіперімунного імуноглобуліну для лікування COVID-19. Його мета – об’єднати зусилля провідних фахівців галузі з різних частин світу для розробки надійного й ефективного способу для лікування хворих на COVID-19. Одним із членів Альянсу є українська фармацевтична компанія Biopharma.

УЧАСТЬ СОЦСК У СВІТОВИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ

Неважко здогадатися, що ліки від коронавірусу життєво необхідні українцям вже зараз, а не колись у далекому майбутньому. Тож спеціалісти компанії Biopharma докладають максимум зусиль для їх виготовлення.

Для створення гіперімунного імуноглобуліну, що має рятувати життя хворих на COVID-19, необхідна реконвалесцентна плазма – тобто та, що містить антитіла до коронавірусу. При цьому вона мусить мати високу якість і безпечність. Тому таку плазму заготовляє СОЦСК та плазмацентри компанії Biopharma.

Процес забору «ковідної» плазми не відрізняється від звичайного апаратного плазмаферезу, точно так же потрібно і готуватися до донації.  Кожен донор, котрий здає такий дорогоцінний компонент, робить свій важливий  внесок в подолання пандемії. Тому ми запрошуємо всіх, хто переніс це захворювання і може бути донором, здати плазму і дізнатися, чи містить вона антитіла до коронавірусу. Зробити це потрібно через три тижні після закінчення хвороби. Відкладати візит до СОЦСК на майбутнє не варто – адже імунітет від коронавірусу у тих, хто перехворів, не є пожиттєвим – згідно даних досліджень антитіла зберігаються в крові перехворілих лише кілька місяців. Саме протягом цього часу ви можете допомогти іншим подолати цю хворобу.

Кожен донор, у плазмі якого містяться антитіла до COVID-19, отримає додаткову матеріальну виплату у розмірі 1797 грн за літр антиковідної плазми.

Саме час рятувати світ!