ПРАВА ДОНОРІВ І ПАЦІЄНТІВ ПОТРЕБУЮТЬ ЗАХИСТУ!

21 Серпня 2020

Головна Новини Важливі новини

Про досягнення і проблеми служби крові та донорів Сумщини,  а також прозорість закупівлі компонентів крові говорили у Сумській обласній раді

  • Ми повинні зробити все необхідне, щоб медичні заклади не перекладали потребу в компонентах крові на хворих. Є лікарні, які вже зараз 100 відсотково забезпечують хворих компонентами крові за кошти лікарні. В той же час, залишаються лікарні, які перекладають на плечі пацієнтів та їх родичів вирішення цього питання посилаючи їх купувати кров самотужки! З цим потрібно рішуче боротися! – відзначила директор Сумського обласного центру служби крові Наталія Трофименко під час круглого столу «Донорство на Сумщині і в Україні: досягнення, проблеми, перспективи». Захід відбувся в Сумській обласній раді за участі представників влади, громадськості, СОЦСК, компанії Biopharma, ЗМІ. І одним з ключових моментів обговорення стала необхідність введення прозорого механізму фінансування закупівлі компонентів крові медичними закладами.

 

СИСТЕМА ЗАКУПКИ КОМПОНЕНТІВ КРОВІ ЛІКАРНЯМИ МАЄ БУТИ  ПРОЗОРОЮ!

 

  • Реформування системи охорони здоров’я дозволило лікарням отримувати кошти від НСЗУ за пролікованих хворих, в тому числі за використані компоненти крові. Завдання керівників лікувальних закладів передбачити кошти на компоненти крові в повному обсязі та заключити договір з центром крові на НСЗУ.

На жаль, за 7 місяців поточного року лікарні придбали компонентів крові на 1,8 млн.грн., а пацієнтів направили купувати на 1,2 млн.грн.

Сума договорів зараз використана лише на 30,6%.

Дана ситуація викликає обурення та потребує втручання керівництва області та міста, депутатів та громадськості.

Завдяки благодійним донорам та соціальним ініціативам інвестора, ми щороку надаємо на мільйон гривень препаратів крові в якості благодійної допомоги жителям області, які не можуть їх придбати, але ж це не вихід!

Про те, як саме можна вплинути на ситуацію, під час круглого столу розповіла координатор донорського руху Анна Горпинич:

  • Держава фінансує придбання лікарнями компонентів крові для пацієнтів, але скільки їх профінансовано для конкретного закладу, скільки коштів залишилось і на що може розраховувати пацієнт – з’ясувати неможливо. В першу чергу – з-за того, що фінансування компонентів крові відбувається разом з іншими медикаментами. Ми, як представники активної громадськості говоримо про необхідність розділення цих сум, та створення зручної простої програми, де можна було б безпосередньо побачити, скільки коштів виділено окремим закладам. І люди знатимуть, пацієнтам яких лікарень дійсно потрібна благодійна кров. Ми готові долучитися до розробки такої програми і впевнені, що в Україні є достатньо мізків, щоб реалізувати цей проект.

 

  • Ми вже звернулися до Національної служби здоров’я, – зазначила заступник голови обласної ради Тетяна Головко, – і отримали відповідь, що кошти на кров і медикаменти буде розділено. Тож половину проблеми вже вирішено.

 

ДОНОРИ ЗАСЛУГОВУЮТЬ НАЙВИЩОЇ ПОШАНИ І ТУРБОТИ

Народний депутат України від 157 округу Тетяна Рябуха вже три роки здає компоненти крові на користь онкохворих дітей, долучила до цієї місії свою команду і активно пропагує донорство. Тому збирається відстоювати інтереси донорів на всіх рівнях:

– Я готова разом зі своїми колегами по партії робити все, щоб захистити інтереси донорів, – підкреслила Тетяна Рябуха. – Адже донорство це вияв гуманізму і милосердя, це можливість рятувати життя своїх співгромадян. І донори, які все життя віддають частинку себе для того, щоб жили інші, заслуговують найвищої пошани і турботи держави.

 

«ЗАВДЯКИ НАШИМ ЗУСИЛЛЯМ ТРАНСПЛАНТАЦІЯ КІСТКОВОГО МОЗКУ В УКРАЇНІ ПРАЦЮЄ»

Унікальний досвід СОЦСК почав поширюватися в Україні. Зовсім недавно відбулося відкриття оновленого центру крові в Черкасах. Велику допомогу в на всіх етапах модернізації надавали спеціалісти Сумського центру крові на чолі з директором Наталією Трофименко.

  • Два роки ми робили із старого занедбаного центру крові кращий заклад в Україні, – розповідає Наталія Володимирівна. – І найважче виявилося не зробити ремонт та встановити обладнання, а змінити ставлення персоналу до роботи. Вони насправді не могли зрозуміти, чому це ми так переймаємося проблемами реципієнтів, комфортом донорів. У Черкасах я на власні очі побачила, що таке «чорне донорство», як родичі хворих бігають по місту, шукаючи донорів потрібної групи і платять їм по 1,5 – 2 тисячі гривень за донацію. Це була непохитна система, доки ми туди не прийшли. Тепер Черкаський центр крові працює за євро стандартами, а місцеві пацієнти забувають минуле, як страшний сон.

Однією з причин,чому ми вибрали саме Черкаси, було те, що в цьому місті знаходиться один з кращих онкоцентрів на території України. Його спеціалісти давно хотіли робити трансплантацію кісткового мозку, щоб громадяни України не платили величезні суми за цю операцію за кордоном. Але починати трансплантації без високоякісних компонентів крові, що відповідають європейським стандартам, було неможливо. І ось тепер онкоцентр має найкращі компоненти крові і в Черкасах медики виконали вже більше 20 успішних трансплантацій кісткового мозку. Ми можемо привітати себе – бо завдяки нашим зусиллям в Україні здійснюється трансплантація кісткового мозку!

 

ДОНОРСТВО ДОПОМАГАЄ ВИЯВЛЯТИ НЕБЕЗПЕЧНІ ІНФЕКЦІЇ

  • Головне і першочергове наше завдання – це якість і безпека компонентів крові. Для того, щоб цього досягти, у нашому центрі використовується дворівневе обстеження, – повідомила головний лікар СОЦСК Світлана Кривцун. – Так, протягом 2019 року ми дослідили близько 70 тисяч зразків. На першому етапі дослідження методом ІХЛА було виявлено 29 ВІЛ-інфекцій, 11 гепатитів В і 54 гепатити С, а також 18 людей мали в крові збудники сифілісу.

100% наших компонентів крові – лейкофільтровані, це дозволяє знизити інфекційну небезпеку і кількість післятрансфузійних ускладнень. Також ми на даний час перевіряємо кров на Kell-антиген – це теж європейська практика.

 

ВЕЛИЧЕЗНЕ СПАСИБІ ЗА БЕЗПЕКУ!

 

У такій сфері, як заготівля компонентів крові, якість і безпека – це в прямому розумінні життя. Це добре відомо завідуючій відділенням гематології і онкології Сумської обласної дитячої лікарні Ліані Нікітенко:

 

  • Рівень захворюваності дітей у нас більший, ніж в середньому по Україні, і багатьом з них необхідні багаточисельні переливання крові. Завдяки тим заходам, які вживає СОЦСК, ми можемо говорити про абсолютну інфекційну безпеку компонентів крові, які надходять у відділення. Протягом 2015-2020 років у нас не було жодного випадку інфікування.

 

Також дуже важливо, що центр надає компоненти крові цілодобово, навіть у вихідні та святкові дні. Протягом останніх 5 років у нас не реєструвалися випадки летальності з-за несвоєчасного введення тромбоконцентрату, як це було раніше, коли в області не було сепаратора крові. І я хочу сказати величезне спасибі нашому центру крові за безпеку, ефективність і доступність компонентів крові. Це дуже важливо! Цього року у нас проходять лікування вже четверо пацієнтів з гострим мієлоїдним лейкозом, при якому переливання тромбоконцентрату та свіжозамороженої плазми потрібні навіть по кілька разів на день, до 4-5 л на добу. І необхідність часто виникає на вихідних або, приміром, у п’ятницю увечері. Але нам ні разу не відмовили, ми мали все, що потрібно нашим пацієнтам. У тому числі – і в січні-лютому, доки не було вирішено питання фінансування і лікарня не мала коштів на закупку компонентів крові. Дякую!

ДАРУВАТИ ДОБРО – ЦЕ ДУЖЕ ВАЖЛИВО

І СОЦСК, і донори користуються всебічною підтримкою Сумської обласної ради, а заступник голови облради Тетяна Головко є благодійним донором та координатором донорського руху, тож постійно тримає руку на пульсі розвитку донорства в області.

– Донори Сумщини давно заслужили на встановлення їм пам’ятного знака, – відзначила Тетяна Головко. – І ми готові розпочати цей проект на умовах співфінансування з містом. Це буде нагадування для наступних поколінь про те, що дарувати добро – це дуже важливо. Не менш актуально розповсюджувати інформацію про донорство скрізь і всюди, де може знадобитися донорська кров. Ми всі доносимо до інших ці знання – і як службовці, і як депутати. Але є багато населених пунктів, де нікому показати приклад донорства. Давайте разом показувати цей приклад для України!

А ще – вирішувати питання сприяння донорам. Наприклад, дуже важливим є скорочення терміну розгляду подань на Почесних і Заслужених донорів України – зараз люди, які вже заслужили це звання, нерідко очікують його присвоєння роками. Ми зверталися з цього приводу до центральних органів влади і зараз готуємо письмове звернення до офісу президента, аби це питання таки було вирішено.

 

«МИ МАЄМО БУТИ ГОТОВИМИ!»

Про роботу компанії Biopharma, завдяки якій Суми мають унікальний центр крові, розповів її представник Олексій Денисенко. Зокрема, він відзначив, що Biopharma входить у ТОП-10 світових виробників препаратів крові.

 

  • Скоро ми будемо відзначати рік роботи величезного заводу-фракціонатора плазми у Білій Церкві, стартова потужність якого – до 250 т препаратів на рік, а всього він може виробляти до мільйона тон, – розповів Олексій Денисенко. – Такий масштабний завод не може існувати без сучасних центрів крові і плазмацентрів, і ми працюємо над розвитком їх мережі, маючи розкішний приклад в Сумах. Коли голова міжнародної Асоціації виробників продуктів із донорської плазми людини Ян Балт відвідував Сумський центр крові, його запитали, як можна покращити його роботу, що потребує вдосконалення. Він сказав: «Збережіть те, що маєте! У вас унікальний досвід!» і назвав Сумський центр крові найкращим в Україні і в Європі.

 

Зараз наші першочергові зусилля направлені на підготовку до боротьби з наступною хвилею коронавірусу. Працюємо над розробкою ліків для тяжкохворих з плазми донорів, що перенесли коронавірус і мають антитіла до нього. Також тривають випробування ефективності препарату «Біовен» для лікування коронавірусу, і результати досліджень вражають, одужання людей іде набагато швидше!

 

Сподіваємося, цей круглий стіл буде не просто корисним для його учасників, а стане певним етапом вирішення проблем у галузі донорства спільними зусиллями.