ЩОБ ДОНАЦІЯ МИНУЛА УСПІШНО – НЕОБХІДНО ПРАВИЛЬНО ПІДГОТУВАТИСЬ!

10 Березня 2020

Головна Новини Загальні новини

Ми продовжуємо знайомити вас з командою відділення комплектування донорських кадрів нашого закладу і говорити на важливі теми. Цього разу лікар Микита Гончар, справжній професіонал своєї справи, розкаже вам, як правильно підготуватись до донації, щоб гарно себе почувати і отримати задоволення . Якщо ви турбуєтесь про своє самопочуття під час та після донації, ця інформація – для вас!

– Основний напрямок підготовки донора – дієта, – розповідає Микита Ігорович. – Найголовніше правило – виключення жирів із раціону за добу. Не важливо, йде мова про жири рослинного чи тваринного походження, ЗА ДОБУ всі ЖИРНІ продукти мають бути виключені. А саме: всі смажені, копчені продукти, яйця , майонез, всі молочні продукти (так, навіть ваш улюблений йогурт, дуже шкода), шоколад, насіння, горішки, та навіть печиво 🍩, окрім нашої «Марійки», котра чекає на вас кожен день в чайній.

– А як може зашкодити донору вживання цих продуктів?
– Коли донор з’їдає щось смажене або жирненьке – всі ці жири всмоктуються в кров і здаються разом з плазмою або кров’ю. Це називається «Хільоз». Такий компонент крові неможливо передати реципієнту, він має бути утилізований. Виходить, що всі ваші та наші старання були даремні. Але і це не найгірше. При кожній донації ми обстежуємо  компоненти крові на гепатити В,С та ВІЛ-інфекцію. При наявності жирів у вашій плазмі є ризик хибно-позитивного результату на одну із цих інфекцій. Після цього донор проходить дообстеження вже не в нашому закладі, та й можливо за свої кошти. І обов’язково виключається з донорства на рік! Будьте уважні! Дієта донора – це дуже важливо!

– А що ж тоді можна їсти?
– Відповідь очевидна: все, що не має жирів. Всі каші на воді, такі ж вермішель та картопелька. Не додаємо молока чи масла! Також ідеально підходять до вашого раціону будь-які овочі та фрукти. Якщо полюбляєте м’ясо – відварна курка чи кролик. Рибу? Варений або тушкований без масла хек, минтай. І не забуваємо пити більше рідини!

– Який незвичний для багатьох раціон виходить! А навіщо багато пити?
– Вживання рідини дуже важливе, особливо у літній період та для осіб, що мають активний ритм життя. Найкращий варіант – звичайна негазована вода. Але якщо ви полюбляєте щось смачніше, це може бути компот, морс, або навіть чай з цукром. А от кава  та різні солодкі напої будуть відігравати роль “поганих хлопців”, виводячи рідину з організму. І звичайно не треба вживати алкоголь за 48 годин. Тут нічого гарного бути не може взагалі. Що може трапитись? Високий рівень густини крові – ризик тромбозу для вас, до того ж він збільшує час донації. Трохи вашої улюбленої математики. Для дівчат норма рідини 30мл/кг маси. Навіть для маленької 50-кілограмової дюймовочки це вже буде 1500 мл рідини на добу. А якщо ви хлопчик, то це вже 40 мл/кг маси тіла, і при вазі 70 кг, вам потрібно випивати 2800 мл рідини. При наявності активного способу життя необхідно навіть збільшувати її кількість.

– Цікава математика! Крім правильного харчування та напоїв є ще якісь заборони?
– Звісно! В день донації можна побалувати себе легким релаксом. Ви вже добу дотримуєтесь дієти, випиваєте багато рідини. Навіть не палили за 4 години перед донацією. І в ідеалі ще й добре виспались. Вітаю, ви – ідеальний донор! Ви врятуєте життя, поліпшите собі імунітет і обов’язково піднімете собі настрій. Тому рекомендую вам продовжити цю гарну тенденцію і виключити тяжкі фізичні навантаження до кінця дня (адже ви маєте на це повне моральне право). Після донації саме час якомога найскоріше відновити сили і поласувати улюбленою їжею. Тепер у вас жодних обмежень в дієті немає. Гарно наїдаємося і вживаємо побільше рідини. Також не можна палити після донації мінімум 2 години. Взагалі не треба палити, це стрес для вашої судинної системи, і дуже збільшує ризик ускладнення у вигляді запаморочення. Навіть із цигаркою у зубах. Уявляєте, як ви будете комічно виглядати?
Нагадаю, ви зробили хорошу справу і маєте повне моральне право на день відпочинку. Нехай тренування, ремонт або щось важке почекає до завтра.

Тепер ви знаєте, як зробити донацію легкою та отримати задоволення від неї. У наступній розмові ми розкажемо про те, як донорство впливає на організм людини. Тож, слідкуйте за нами – буде цікаво!