ШЛЯХ ДОНОРА ПІД ЧАС ЕПІДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ

27 Березня 2020

Головна Новини Загальні новини

Шановні наші донори, ви знаєте, що перш за все ми дбаємо про вашу безпеку! Тому нам довелося ввести певні новації для того, щоб унеможливити зараження донорів та персоналу під час епідемії. Закликаємо ставитися до цього з розумінням – адже мова йде саме про ваше здоров’я і можливість продовжувати вашу добру справу. Отже, розповідаємо про те, як тепер виглядає шлях донора у СОЦСК.

ВХІД

На сьогодні центральний вхід у СОЦСК працює лише в одному напрямку , залишають приміщення донори іншим шляхом. Донори заходять до СОЦСК по одному. У тамбурі при вході їх зустрічає лікар-терапевт, який вимірює температуру донора та задає йому ряд запитань – про його перебування за кордоном, контакти з родичами та самопочуття. Якщо температура донора перевищує 37 градусів – йому рекомендують негайно звернутися до сімейного лікаря. Якщо він недавно повернувся з-за кордону, мав контакти з родичами чи друзями, які приїхали з інших країн чи областей – йому порекомендують самоізоляцію протягом двох тижнів. Звичайно, це не дуже приємно – але ми всі маємо бути свідомими і не наражати інших на небезпеку. Також лікар регулює кількість донорів у приміщенні СОЦСК – якщо всередині більше людей, ніж передбачено нормами, донорам доведеться трішки зачекати.

РЕЄСТРАЦІЯ ДОНОРА

Якщо донор має нормальну температуру і не мав небажаних контактів, його впускають у СОЦСК і інструктують, що робити далі. В гардеробній він знімає верхній одяг та ретельно дезинфікує руки встановленим там антисептиком. Після чого може підходити до реєстратора. У всіх приміщеннях СОЦСК на підлозі зроблено розмітку, мета якої – забезпечити необхідну для безпеки дистанцію між донорами, а також донорами і персоналом. Тож і біля реєстратора, і в черзі до лікаря-терапевта, і в чайній і в залі донацій донори знаходяться на безпечній відстані один від одного. Реєстратор, як завше, перевіряє документи донора (не забудьте паспорт, код та довідку про місце проживання, якщо маєте ID-карту), заповнює карту та робить клінічний аналіз крові на найсучаснішому обладнанні, яке видає результат за 30 секунд.

ОГЛЯД ЛІКАРЯ.

Якщо показники крові донора – у нормі, він заповнює анкету та заходить до кабінету терапевта. Лікар ще раз вимірює йому температуру, а також міряє тиск, при необхідності зважує (донор має важити більше 50 кг), розпитує про перенесені хвороби, щеплення, дотримання дієти та ін.. На цьому етапі іноді з’ясовується, що донор випив увечері склянку кефіру або поснідав яєчнею – тоді він отримує відвід. А якщо він сумлінно дотримувався донорської дієти, дві доби не вживав алкоголю та добу – жирної, смаженої, копченої, солоної їжі, молочних продуктів, яєць, жирного м’яса, горіхів, насіння, а харчувався правильно та не має протипоказань, його направляють на донацію. Лікар визначає, які компоненти крові може здати донор і у якій кількості.

ЧАЙНА

Перед донацією донор повинен випити солодкий чай з печивом, щоб покращити рух крові та підтримати організм поживними речовинами. У чайній залі – самообслуговування. Тут донор має продезинфікувати руки антисептиком, одягти поліетиленові рукавички, налити собі чай та взяти печиво – і чаювати, доки на екрані не з’явиться його прізвище. Це означає виклик на донацію. Тоді донор проходить до донорського залу. Звертаємо увагу – в кількох точках СОЦСК розміщено інформаційні матеріали про те, як правильно мити та дезінфікувати руки, як потрібно кашляти і чхати, щоб мінімізувати шкоду для оточуючих і т.ін. Просимо донорів дотримуватись цих рекомендацій.

ЗАЛ ДОНАЦІЙ

У донорському залі крісла розміщені на безпечній відстані. Донор займає вказане крісло і його підключають до системи забору крові. Якщо донор здає цільну кров, процедура триває 5-7 хв., плазму крові – 40-50 хв. У залі, як і у чайній працює Wi-Fi, деякі донори беруть із собою паперові книги – словом, тут можна провести час не лише із користю, а і приємно. Після донації донорові вимірюють тиск та радять відпочити 5-7 хв. на кріслі, а вже потім вставати.

ПІСЛЯ ДОНАЦІЇ

Донор повертається на перший поверх через інші сходи. Він отримує довідку, яка дає право на два вихідних на роботі – у день донації та в будь-який день за його вибором. Також йому видається талончик, на підставі якого він отримує у касі грошову компенсацію за обід, передбачену законодавством України для всіх донорів. Благодійні донори отримують довідку про здану ними безкоштовно кров, платні – грошову компенсацію. Після цього донор залишає СОЦСК через інший вихід. Йому потрібно добре пообідати та відпочити. Тим часом його компоненти крові досліджуються в лабораторії на найсучаснішій автоматичній лінії, яка визначає наявність чи відсутність небезпечних інфекцій та деякі біохімічні показники. У подальшому компоненти крові проходять лейкофільтрацію та направляються за призначенням у лікувальні заклади або на заморозку та карантин.

Всі ці заходи безпеки – і традиційні, і нові – необхідні для того, щоб донори почувалися захищеними і були впевненими у своїй безпеці під час донації. Ми робимо все, аби реципієнти продовжували отримувати якісні та безпечні компоненти крові і просимо підтримати нас у цій справі, дотримуючись всіх рекомендацій. Разом ми здолаємо будь-який вірус!