У РОДИННОМУ КОЛІ

16 Червня 2020

Головна Новини Важливі новини

Цьогорічний карантин значно вплинув на формат заходів , присвячених Міжнародному Дню донора. На жаль, зібрати разом максимальну кількість активних донорів і привітати святковим концертом цьогоріч було неможливо. Тому святкування довелося розбити на частини і частково перевести в онлайн-формат.

НАЙБІЛЬША ДОНОРСЬКА СІМ’Я

13 червня, напередодні свята, у гостинних стінах СОЦСК зібралися особливі донори: ті, хто благодійно здає кров і пропагує донорство цілими родинами. Чоловіки і дружини, батьки і діти, брати і сестри – або навіть ті, хто поєднує це все в своїй великій донорській родині, як, наприклад, сім’я Совенків, яка складається вже з трьох сімей – кров здають і батьки, і двоє їх дорослих синів (третя дитина в сім’ї – молодша донечка, яка ще не доросла до донорства але мріє допомагати людям так само, як її рідні), і одна з невісток – інша теж хоче бути донором, але ще не набрала необхідну для цього вагу.

– Велика честь бути серед людей, які рятують інших, – каже голова цієї чудової родини Микола Совенко. – Ми отримуємо тільки віддаючи – це закон життя. Тільки тоді наше життя буде плідним і радісним, коли ми будемо жити одне для одного. У кожної людини є потреба допомагати людям, ось і тут зібралися різні люди, але всіх об’єднує одне: бажання робити добро. І я хочу подякувати донорському центру, який зробив усе, щоб ті, хто прийде сюди, щоб зробити добру справу, захотіли прийти і вдруге, втретє…

– Мені приходять смс-повідомлення: «Ваші компоненти крові було перелито реципієнту…» – додає його дружина Ірина. – Від цього йде мороз по шкірі – бо почуваєш свою особисту відповідальність. Від того, як ти відреагував на чужу біду, може залежати життя людини. Я – мама трьох дітей, я знаю, що це таке для мами – щоб її дитина була здоровою, і намагаюся донести цю емоцію до своїх друзів, знайомих. Багато з них теж зважуються на донації.

«У НАС ЗАВЖДИ Є МОЖЛИВІСТЬ ДОПОМОГТИ!»

СОЦСК – єдиний заклад служби крові, який має форму державно-приватного партнерства. Сумська обласна рада стала першопрохідцем у цьому питанні, і недарма: результатом став зразковий центр крові, який відповідає усім європейським стандартам. Приємно, що багато депутатів Сумської обласної ради є донорами, у тому числі – й постійними. Участь у святі донорських родин взяв найактивніший з них – Андрій Кисіль разом із сином Олександром, який неухильно здає компоненти крові кожні два тижні.

Цікаво, що батько довгий час не знав про захоплення сина донорством – аж доки одного разу не вирішив взяти участь у благодійній донорській акції і не запропонував сину приєднатися. Тоді Олександр і повідомив батька, що він вже більше року є активним донором. З того часу прийшло кілька років, до донорства долучилися і інші члени родини – донька і зять депутата.

– Головне для мене як для батька, коли я розповідаю про своїх дітей, я можу сказати, що вони рятують життя інших людей, – говорить Андрій Кисіль. – Сьогодні бувають різні ситуації, не завжди є можливість надати матеріальну допомогу, але у нас завжди є можливість допомогти тим, хто потребує компонентів крові, віддавши частинку себе заради доброї справи. І я дуже радий, що у нас і області росте кількість донорів – це завдяки професіоналізму колективу донорського центру! Я здавав кров на своїй малій Батьківщині, там теж є відділення СОЦСК – і воно нічим не гірше, ніж у обласному центрі, люди можуть здавати компоненти крові в безпечних і комфортних умовах!

«Я ВІДЧУВАЮ, ЩО Я Є ЛЮДИНОЮ»

Сумські донори мають своє представництво не лише в міській та обласній раді, а й навіть у Верховній. Адже народний депутат України Тетяна Рябуха теж є благодійним донором. Незважаючи на велику кількість важливих справ, вона знаходить час, щоб здавати компоненти крові разом зі своєю командою – звичайно, на користь хворих дітей, бо сама за професією вчитель. І дізнавшись про захід для донорів з нагоди свята, Тетяна Василівна просто не змогла його пропустити:

– Я дякую центру крові за те, що маю нагоду бути тут і подякувати всім вам. Також хочу подякувати персоналу: це дуже приємні дівчата й хлопці, вони завжди усміхаються, завжди ввічливі. Дякую за вашу уважність, за атмосферу, яку ви створили, за все, що ви робите! Я теж член донорської родини – моя мама була активним донором і мені, тоді ще маленькій, своїми словами пояснювала, що кров не можна виготовити штучно, її може тільки здати одна людина для іншої, і тоді хвора людина житиме! Зараз мами вже, на жаль, немає – а кров тепер здаю я! І в цей час я відчуваю, що я є людиною, що можу віддати частинку себе, аби комусь допомогти! Тож дякую вам усім!

Окрім теплих привітань і побажань Тетяна Василівна привезла донорським родинам подарунки – набори з цікаво брендованих чашок на згадку про цю подію, а також «донорський комплект» – гарний чай та печиво». Натомість СОЦСК вручив Тетяні Рябусі відзнаку «Влада, дружня до донорства» та подарунок від компанії «Біофарма». Невеличкі сюрпризи від «Біофарми» одержали і члени команди нардепа– активні благодійні донори.

«МИ РОБИМО ВСЕ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ВАМ ХОТІЛОСЯ ПОВЕРТАТИСЯ»

Від імені СОЦСК донорів привітала заступник директора з якості Наталія Марченко:
– Мені теж близька тема родинного донорства: я починала здавати кров сама, а потім залучила до цього своїх рідних, тож тепер ми всі – донори. Тож хочу привітати вас усіх і висловити нашу величезну вдячність. Адже ніякі умови, ніякі технології і обладнання не будуть працювати, якщо не буде донорів – тих, хто готовий поділитися своєю кров’ю з іншими! А ми тут робимо і робитимемо все для того, аби ви хотіли повертатися знову і знову.

Ще одна донорська сім’я – це координатор донорського руху ТЧХУ в Сумській області Вікторія Стеценко та її донька Варвара. Дівчинка ще не може здавати кров, бо не досягла повноліття – натомість Варвара малює чудові креативні плакати і за їх допомогою привертає увагу до необхідності донорства. Ось і цього разу вона подарувала СОЦСК дві картини на цю тему. А її мама Вікторія не лише здає компоненти крові сама, а й організовує благодійні акції на користь хворих.
– Побувавши на відкритті заводу «Біофарма», ми дуже багато дізналися про подальший шлях компонентів крові і зрозуміли, як важливо не лише здати плазму, а й організувати її перевірку, доставку і переробку, щоб люди отримали потрібні їм ліки, – розповіла Вікторія. А ще подякувала «Біофармі» і СОЦСК за допомогу лікувальними препаратами її брату у тяжку хвилину.

«МИ НЕ ПОВИННІ ВТРАЧАТИ ЛЮДЯНОСТІ!»

Колись усі великі підприємства міста змагалися між собою у тому, хто побудує більше будинків для своїх працівників, відкриє більше закладів соціальної сфери, краще мотивуватиме молодь займатися освітою та спортом. Звичайно, змагалися і в донорстві – це було дуже престижним і почесним. Саме з тих часів беруть початок могутні донорські рухи сучасних машинобудівного НВО, «СумиХімпрому» та НВО «Інжинірінг». І досі багато працівників цих підприємств благодійно здають компоненти крові, у тому числі – й цілими родинами – як, наприклад, сім’я працівників Сумського НВО «Інжинірінг» Олександра Булахова і Галини Пилипенко. При цьому зовсім не обов’язково працювати разом: наприклад, у сім’ї Дудіних чоловік, Іван, працює на Сумському машинобудівному НВО, а дружина, Галина – на «Сумихімпромі». Іван – Почесний донор України – зацікавив донорством дружину – і тепер кожен з них здає компоненти для банку крові свого підприємства. Дивлячись на батьків, ледве дочекавшись 18-річчя, стала донором і їх донька Тетяна – майбутній медик.

А в сім’ї Олександра і Альони Шаповалів робочі місця знаходяться ще далі одне від одного, бо Почесний донор України Олександр Шаповал працює на «Сумихімпромі», а Альона – викладає англійську. А от компоненти крові вони здають разом. Історія донорства Альони, яку вона надіслала на конкурс «Давайте мріяти разом!» так вразила журі, що на День донора жінка отримала спеціальний подарунок, хоча конкурс ще продовжується.

– Можливо, я не стала б цим ділитися, але мене глибоко вразило, що під час карантину багато людей відмовилося від донорства Нам потрібно перш за все пам’ятати, що ми люди і не повинні втрачати людяності на за яких обставин. Карантин – це зрозуміло, але ж не можна залишити без допомоги людей, життя яких залежить від донорської крові!

Подружжя Шаповалів теж підготувало подарунок для СОЦСК – дуже гарний оберег з двох сердець яскраво-червоного кольору, який Олександр виготовив своїми руками.

«Я ДУЖЕ РАДА, ЩО МОЖУ ДОПОМАГАТИ ІНШИМ ЗБИРАТИ ДОНОРІВ»

Ще одна незвичайна донорська родина – Денис Сокур і Олеся Прокопенко. Денис разом із своїми однодумцями з Національного Корпусу не раз проводив благодійні акції по збору крові. А Олеся не може бути донором – однак дуже хоче допомогти в тому, щоб усі, хто потребує донорської крові, її отримали. Тому вона стала керівником Сумського відділення, а зараз – і всієї всеукраїнської громадської організації «Одна кров», яка координує молодіжні донорські акції та залучає нових донорів.

– Я дуже рада, що можу збирати донорів і допомагати іншим людям, які цього потребують, – говорить Олеся. – Закликаю всіх людей, які ще не спробували себе в цьому, ставати донорами.

А в сім’ї Лідії і Юлії Павлик донорами є мати і донька. Лідія Григорівна разом з колективом обласного центру зайнятості, де вона працює заступником директора, здає кров з 2016 року в ході благодійних акцій. Цієї весни, коли потреба в донорах під час карантину стала надзвичайно великою, до неї приєдналась донька Юлія – радник міського голови Сум. Тепер вони обидві – благодійні донори – і закликають інших приєднуватись до порятунку життів.

ТА, ЩО ДАРУЄ НАДІЮ

Ця родина – єдина не з Сум, а з добре відомої донорам Великої Писарівки. Донор і волонтер, учитель Великописарівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів, керівник гуртка «Народознавство» Великописарівської СЮН Катерина Сінянська змогла згуртувати енергійних і щирих учнів у унікальний для нашої області колектив медіапросвіти, який займається пропагандою донорства крові на такому рівні, як і не снилося більшості дорослих. Захопилися темою донорства і волонтерством у цьому напрямку і діти самої Катерини – лікар-інтерн Артур і студентка 5 курсу медінституту Наталія Обідець. Тож вони приймають активну участь у творчих проектах СОЦСК і застосовують свої неабиякі таланти, а їх у молодих медиків чимало.

Ось і цього дня сім’я приїхала з незвичайними творчими подарунками для важливих і дорогих для нас людей. Наталія створила унікальну авторську ляльку-мотанку, на одязі якої – вишита символіка компанії «Біофарма» та елементи Дерева Життя, яке прикрашає стіну чайної кімнати СОЦСК. Назва незвичайного оберегу – Та, Що Дарує Надію, і цю ляльку Наталія попросила передати директору зі стратегічного розвитку компанії «Біофарма» Оксані Плотніковій, яка стояла біля витоків СОЦСК і завдяки якій він має саме такий вигляд і оснащення. А Артур Обідець підготував музичне вітання для президента компанії «Біофарма» Костянтина Єфименко, виконавши дуже символічну пісню його улюбленої групи «Машина времени» – «Разговор в поезде».

ХОЧЕТЬСЯ ПРИВІТАТИ ВСІХ!

Близько половини працівників СОЦСК є донорами (це практично всі, хто не має до цього протипоказань). Тож було б дивно, якби ми не мали власних донорських родин. У День донора вітання та найтепліші побажання отримали Олександр Микитенко та Юлія Кулик. Вони ніколи не здають кров разом, бо… підключають одне одного до апарату. Тому Олександр приходить на донацію у зміну Юлії і навпаки. Сподіваємося, ця сім’я теж з роками стане донорською династією.

Всі донорські родини отримали не лише привітання, а й солодкі подарунки, виготовлені у ресторані GLAMOUR – великі і дуже смачні торти у формі книги з написом «Донорська родина». Один такий подарунок дістав і колектив СОЦСК, тож можемо сказати, що легенький і дуже ніжний авторський сирно-клубничний торт з мінімумом тіста і жирних складових і максимумом натуральних продуктів, був дуже-дуже смачним і точно сподобався всім, хто його пробував. Це не дивно – адже кондитер ресторану GLAMOUR вміє робити дивовижні десерти, які не шкодять фігурі і приносять максимум задоволення.

– Це – літопис донорського руху у нашій області, – представила солодкі подарунки координатор донорського руху СОЦСК Олена Геренко. – руху, яким ми можемо пишатися. Бо всі ми – найбільша, найпотужніша, найавторитетніша донорська родина у всій Україні!
Також донори мали можливість першими оглянути виставку малюнків пацієнтів відділення онкогематології обласної дитячої лікарні «Я відчуваю вдячність до тебе», поспілкуватися у теплій дружній атмосфері з працівниками СОЦСК, власницею ресторану GLAMOUR Оленою Кисіль, якій цього дня було вручено відзнаку “Компанія, дружня до донорства” та між собою, отримати відповідь на запитання – і почути багато найтепліших слів привітань. Тож будемо сподіватися, свято таки вдалося!