«Я ВВАЖАЮ, ЩО ДОНОРСТВО – ЦЕ ПОКЛИКАННЯ!»

11 Червня 2020

Головна Новини Важливі новини

Карантин спричинив донорам багато неприємностей, – от і вже звичне масштабне святкування Дня донора з концертом, приїздом гостей, грандіозними флеш-мобами довелося відмінити. Але хіба ж це може бути причиною не вітати донорів? Так, цього року заходи проходять у іншому форматі, але хто хоче подякувати цим особливим людям, які обрали для себе шлях рятівників, і відзначити найбільш активних з них, той знайде спосіб це зробити. Так, голова обласної ради Володимир Токар зібрав невеличке святкове засідання з дотриманням всіх умов карантину, щоб привітати донорів. Адже вони – надбання і гордість Сумщини, так само, як і чудовий сучасний центр служби крові.

«ДОПОМАГАЛИ, ДОПОМАГАЄМО І БУДЕМО ДОПОМАГАТИ!»

У далекому 2009 році обласні депутати під керівництвом голови Сумської облради Володимира Токаря прийняли доленосне рішення – створити заклад служби крові на засадах державно-приватного партнерства. Минуло більше 10 років – і весь цей час обласна влада підтримувала та допомагала розвитку донорського руху в Сумах та роботі СОЦСК, а багато депутатів обласної ради самі стали благодійними донорами.

-Я хочу привітати вас усіх, і донорів, і працівників кращого донорського центру на території всієї Європи, – звернувся до присутніх голова Сумської обласної ради Володимир Токар. – Досягнення нашого центру вражають – я знаю, що на сьогодні в Сумах здійснюється 232 донації на тисячу населення за рік – і це справді захмарні показники. Але давайте подивимося ще і на якість компонентів крові! У такому центрі дійсно хочеться здавати кров!

Я вважаю, що донорство – це покликання. Кожен з вас не лінується боротися зі шкідливими звичками, дотримуватися дієти, прийти в донорський центр, щоб здати кров для іншої людини. Завдяки вам багато людей отримали друге народження. З’являється шанс повернутися до життя в онкохворих дітей, військовослужбовців, що захищають країну в зоні проведення АТО, інших жителів нашої країни, які потребують переливання крові і плазми. Я хочу подякувати всім вам і сказати, що ми допомагали, допомагаємо і будемо допомагати нашому центру крові і донорам!

Володимир Токар привітав активних благодійних донорів з найбільших сумських підприємств, які стали родоначальниками могутнього донорського руху у Сумах – Сумське машинобудівне об’єднання, “Сумихімпром» та «Насосенергомаш». Вони десятиліттями сприяли донорству і сьогодні переважна більшість Почесних і Заслужених донорів в Сумах – це працівники і ветерани сумських заводів. А самі підприємства продовжують донорські традиції у своїх колективах – тому їх працівники отримали відзнаки обласної ради.

«ТИХ, ХТО ДАРУЄ, ПОВИННО БУТИ БІЛЬШЕ»

Серед благодійних донорів – і заступник голови обласної ради Тетяна Головко.
– Відколи я стала донором, червень для мене – дуже хвилюючий місяць, – розповідає Тетяна Іванівна. – Донор – це той, хто дарує життя. І тих, хто дарує, повинно бути якнайбільше. Адже хвороби не йдуть на карантин, кров потрібна завжди. Тому необхідно не лише здавати кров, а й доносити інформацію, що донорство – це безпечно і корисно, це маленький внесок у велику справу. Не потрібно багато грошей, щоб займатися благодійністю. Я хочу особливо подякувати тим людям, які є активістами, координаторами донорського руху, так би мовити, провідниками донорства. Вони не лише самі здають кров, а й розповідають про донорство у соцмережах, робочих колективах, на зустрічах однодумців, організовують благодійні акції. Завдяки їм донорів стає більше і більше.

Як благодійний донор і пропагандист донорського руху Тетяна Іванівна, безумовно, сама заслужила найщиріших привітань і подарунків. Тож і отримала невеликий пам’ятний подарунок з рук Почесного донора України, координатора донорського руху Олександра Шаповала.

ЛЕГЕНДИ ДОНОРСЬКОГО РУХУ

Цього року Сумський обласний центр служби крові вирішив започаткувати відзнаку, яка вручатиметься особливим людям, на яких варто рівнятися у донорській місії – «Легенда донорського руху». І в стінах обласної ради її отримали перші легендарні постаті – ветерани Сумського машинобудівного об’єднання Олександр Ткачов і Раїса Волжина.

Перший Заслужений донор України Олександр Ткачов здавав кров протягом 37 років, здав її 130 літрів і ні разу не взяв за це ні копійки, незважаючи на будь-які обставини власного життя. Це – справжній подвиг в ім’я гуманності і милосердя!

Почесний донор України Раїса Волжина – це людина, яка стояла біля витоків донорського руху в Сумах. Невтомний організатор і координатор Раїса Петрівна налагодила масові кроводачі на заводі так, що вони проходили, як по нотах, зробила донорство престижною справою на підприємстві, постійно наполегливо добивалася підтримки донорів і на рідному підприємстві і з боку влади, і не один донор-«фрунзенець» відзначав, що вона турбувалася про своїх хлопців і дівчат, мов рідна матір. І не лише в межах Сум – як розповіла сама Раїса Петрівна, навіть під час вручення їй ордену президентом Леонідом Кучмою вона не втрималася, щоб не попросити внести зміни до закону України «Про донорство крові та її компонентів» щодо доплат до пенсій почесним і заслуженим донорам. На той момент вони складали менше чотирьох гривень на місяць. Прохання цієї дивовижної жінки почули – і зараз всі почесні донори отримують надбавку до пенсії у вигляді10% прожиткового мінімуму.

– У нас донори приходили о шостій вечора, щоб зайняти чергу на донацію на наступний день, бо ми не могли прийняти за день більше 300 людей, – розповіла Раїса Петрівна. – Так вони хотіли рятувати людські життя!

«ЦЕНТР СТАВ РІДНИМ ДОМОМ І ДЛЯ ВАС, І ДЛЯ НАС!»

Втім, не лише донорам минулого доводилося долати перепони, щоб здійснювати свою місію. Карантин став серйозним випробуванням на міцність і для тих, хто здає кров зараз, і для центру служби крові.

– Весь інтернет був у тривожних повідомленнях – немає донорів, немає крові, пацієнти не отримують переливання, – говорить директор СОЦСК Наталія Трофименко. – а у нас – шестиденний запас, який не знижувався ні на день. Звичайно, було важко – адже в перші тижні всі були налякані, ніхто не знав, скільки людей вже захворіло, як поширюється вірус, була паніка, не було транспорту… Але ви вірили нам і йшли пішки через усе місто, щоб хворі не залишилися без допомоги, підвозили одне одного… Те, що ви робили кожного дня, було справжнім подвигом – Сумщина стала єдиною областю в Україні, яка спокійно пережила карантин. Не було такого, щоб на операційному столі лежав хворий, який потребує переливання, а у нас нічого було дати лікарні. А плазма, яку ви здавали, стала основою для виробництва препарату «Біовен». Вже пройшов перший етап клінічних випробувань при лікуванні хворих на коронавірус і вже зрозуміло, що з ним одужання відбувається в рази швидше. Це все завдяки вам!

Зараз у нас нове завдання – зібрати плазму тих, хто подолав коронавірус і в чиїй крові є антитіла до цього захворювання. Адже ми розуміємо: восени може бути нова хвиля карантину, весною – наступна, і так доки не з’явиться вакцини від коронавірусу. Тому ми ведемо роботу з виявлення тих, хто перехворів на корона вірус, і залучаємо їх до донорства. Вже зібрано 30 літрів ковідної плазми – і ми будемо далі працювати над цим. І разом з вами рятувати життя в центрі, який став рідним домом і для вас, і для нас.

Наталія Володимирівна вручила відзнаки та подарунки від СОЦСК координатору донорського руху Ірині Совенко та голові Сумської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Наталії Кареліній.

– Я 20 років працювала в дитячій гематології, – розповіла Наталія Кареліна, – і бачила і страждання, і смерть. Але бачила і як, коли рахунок іде на хвилини, прибуває кров – і дитина залишається жити. Це дуже дорогого варте. І я вдячна вам і як медик, і як мати.

Не залишився без нагороди за багаторічне сприяння розвитку донорського руху і голова Сумської обласної ради Володимир Токар. Від СОЦСК Наталія Трофименко вручила йому відзнаку “Влада, дружня до донорства”.

«ВИ – НАША ЧЕСТЬ І СОВІСТЬ, ВИ – НАША ЛЮБОВ!»

Суми не випадково називають донорською столицею. Тут підтримують донорство всі – у тому числі й підприємці, які почали активно заохочувати донорів приємними сюрпризами. Тож і цього дня подарунки від ТЦ MOST отримали Олександр Ткачов, Раїса Волжина та Ірина Совенко. А ще всіх учасників зібрання чекали незвичайні обереги – ляльки-мотанки від великописарівських школярів, які вклали в них найтепліші почуття до донорів і своє прагнення після досягнення повноліття також стати тими, хто рятує життя.

– Ви – наша честь і совість, ви – наша любов! Адже кров дорівнює любов, – звернулася до донорів координатор донорського руху СОЦСК Олена Геренко.- Є такий вислів – донорство – це найкращий спосіб зізнатися у любові до своєї країни. У нас цих зізнань – сотні тисяч!Це значить, що ваша любов до людей і до України безмежна. Так тримати!