ЯК СТАТИ ІЗОІМУННИМ ДОНОРОМ?

15 Травня 2021

Головна Новини Важливі новини

Це запитання часто зустрічається у нашій пошті, і це не дивно – адже грошова компенсація за донацію у донорів, які пройшли курс імунізації і мають відповідні антитіла, значно вища. Як же стати одним із тих, хто бере участь у програмі імунізації і хто може на це розраховувати, як відбувається імунізація і навіщо вона взагалі потрібна? Про це нам розповіла лікар-терапевт відділу комплектування і обстеження донорів СОЦСК Антоніна Бабинець.

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ІМУНІЗАЦІЯ?

  • На сьогодні ми заготовляємо тільки ізоімунну плазму з високим рівнем антирезусних антитіл. Вона використовуюється для виготовлення антирезусного імуноглобуліну, а він використовується для лікування такої досить розповсюдженої патології, як резус-конфлікт у вагітних. Він виникає, якщо у жінки кров з негативним резусом, а її дитина наслідує батьківський позитивний резус. Тоді організм вагітної жінки сприймає еритроцити дитини як чужорідні, і атакує їх, щоб знищити. Це дуже небезпечно, бо загрожує ненародженій дитині смертю – жінка не може її виносити, або вагітність взагалі не настає. Для збереження вагітності при резус-конфлікті і використовується антирезусний імуноглобулін. Таким чином, ізоімунні донори рятують життя ще ненароджених малюків, здаючи плазму з антитілами.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ І ОПЛАЧУЄТЬСЯ ІМУНІЗАЦІЯ

  • Для того, щоб у організмі ізоімунного донора виробилися антирезусні антитіла, донор, який обов’язково має негативний резус-фактор, отримує курс або кілька курсів ін’єкцій еритроцитів з позитивним резус-фактором- розповідає лікар-терапевт відділу комплектування і обстеження донорів СОЦСК Антоніна Бабинець. – Фактично ми створюємо штучний резус-конфлікт в організмі донора. Це і є програма імунізації.

В середньому донори одержують два курси імунізації. Перший – це шість уколів по 5 мл з інтервалом 1-2 дні. Кожна ін’єкція оплачується, на руки донор отримує близько 200 грн. за одну ін’єкцію. Потім донор, як завжди, здає плазму. При кожній донації ми перевіряємо рівень антитіл у плазмі. Деякі донори мають необхідні титри вже після першої імунізації. Але для більшості через чотири місяці ми проводимо ще один курс – 3 уколи по 5 мл з таким же інтервалом. Всі уколи здійснюються внутрішньом’язово.

Коли рівень антитіл досягає потрібних значень, донор починає здавати імунну плазму – і отримує за неї компенсацію – 1200 грн. за літр. Щоб підтримувати рівень антитіл, кожні 4 місяці ми проводимо реімунізацію – три уколи по три мл.

 

ХТО МОЖЕ СТАТИ ІЗОІМУННИМ ДОНОРОМ

  • Найкраще підходять для участь в програмі імунізації жінки, які мали резус-конфлікт і його подолали, – розповідає лікар-терапевт відділу комплектування і обстеження донорів СОЦСК Антоніна Бабинець. – Адже в їх організмах залишаються вироблені ними антитіла, хоча і в меншій кількості, а клітини пам’ятають механізм їх утворення. Тому  такі жінки набагато швидше досягають потрібних титрів. Єдина умова – жінка може стати ізоімунним донором лише після настання менопаузи, коли повністю виключена вагітність – щоб імунізація не зашкодила виношуванню дитини. Чоловік може стати ізоімунним донором, якщо йому виповнилося 18 і він має негативний резус-фактор.

 

БЕЗПЕКА ІЗОІМУННОГО ДОНОРА

Оскільки при імунізації донорам вводяться еритроцити іншої людини, одне з головних питань, які їх хвилюють – це інфекційна безпека. Для того, щоб уникнути будь-якої можливості зараження, ми використовуємо для заготівлі еритроцитів тільки постійних донорів, стан здоров’я яких добре відомий лікарям. Окрім того, таким донорам аналізи на інфекції роблять ще до донації, а не після. Вони проходять декілька етапів перевірки і карантинізацію, тож препарат для ін’єкцій є повністю безпечним.

 

Якщо ви хочете стати учасником програми імунізації і підходите для неї за віком, резус-фактором  та показниками здоров’я, це можна зробити так:

* зателефонуйте або напишіть на Вайбер за номером +380660275798

*напишіть в особисті повідомлення нашої сторінки або  сайту, вказавши свій номер телефону, щоб ми могли з вами зв’язатися

* якщо ви є нашим донором, просто повідомте про своє бажання лікарю під час огляду перед наступною донацією.