«З ХВОРОБОЮ БОТКІНА МОЖНА БУТИ ДОНОРОМ» – ДЕНИС ЛУЦЕНКО ПРО ПРОТИПОКАЗАННЯ

03 Березня 2020

Головна Новини Загальні новини

 Знайомтесь, це наш лікар-трансфузіолог Денис Луценко. Він працює в СОЦСК вже більше трьох років. Знає свою справу на відмінно і всім серцем любить свою роботу.

 Ми вирішили дізнатись у нього, при яких протипоказаннях можуть не допустити до донації:

– Протипоказаня бувають двох видів: абсолютні та відносні (тимчасові). Абсолютні – це стан і захворювання, при яких людина взагалі не може бути донором. Їх перелік досить значний, тож ставитись до цього треба дуже серйозно. Відносні (тимчасові) – це, наприклад, зміни в аналізах, похибка в дієті донора, якийсь тимчасовий стан (застуда, хірургічне втручання, тощо).

– А який стан чи хворобу можна віднести до типу абсолютні?
– Їх досить багато. Можемо розглянути це питання на прикладі інфекційних захворювань: якщо у людини СНІД/ВІЛ-інфекції, сифіліс (вроджений або набутий) чи туберкульоз – ми відмовимо. На жаль, назавжди. Також можна віднести сюди соматичні захворювання, хвороби крові, відсутність слуху чи мови, психічні захворювання та інші.

– Дякуємо за пояснення. Але ж є виключення, наприклад хвороба Боткіна. Розкажіть будь-ласка детальніше.
– Хвороба Боткіна або гепатит А не передається з кров’ю. Але для гарантії безпеки реципієнтів тих, хто перехворів на хворобу Боткіна, залучають лише до здачі плазми. При цьому від хвороби має пройти певний проміжок часу, щоб організм повністю відновився.

– А ще нас досить часто запитують про те, через який час можна приходити, якщо була операція/незначний поріз пальця чи відвідування стоматолога.
– Якщо травма незначна, головне, щоб вона повністю зажила. Далі можна бути донором без обмежень. При видаленні зубів цей термін становить 10 днів. А якщо було хірургічне втручання, донор отримує відвід на рік з метою попередження інфікування пацієнтів. Безпека важливіша за все!

 Насправді, протипоказань, при яких можуть не допустити до донації – дуже багато. Тож при співбесіді з лікарем 👨‍⚕ потрібно бути максимально чесним і відповідальним, щоб не зашкодити власному здоров’ю і не погіршити стан реципієнта.